مقالات

۵ دلیل که اریگامی مهارت دانش آموزان را تقویت می کند

بسته های سرگرمی اریگامی

اریگامی هنر قدیمی و کهن تا کردن کاغذ است. امروزه اوریگامی در کلاس درس برای تدریس و جا انداختن مفاهیم هندسه، کسرها، مهارت های فکر کردن، حل مساله و جذابیت علمی نقش پررنگی دارد.

نقاط مشترک دستمال های تزئینی، جعبه های پیتزا و ساک های کاغذی در چیست؟ درست حدس زدید، اُریگامی!

اریگامی هنر کهنی است که در حال بازگشت است. در حالی که تکه هایی قدیمی از اریگامی در چین باستان کشف شده است، این هنر ریشه عمیقی در کشور ژاپن دارد و در آموزش حرف های زیادی برای گفتن دارد. این فرم هنری دانش آموزان را درگیر خود می کند و مهارت های آنها را زیرکانه افزایش می دهد؛ از جمله درک فضایی ، تفکر منطقی و ترتیبی.

یک فرم هنری برای همه موضوعات

باور نمی کنید؟ محققان به روش های مختلفی دست یافته اند که اریگامی می تواند دروس را در دام بیاندازد، در حالی که مهارت های لازم را به دانش آموزان می دهد. (به این فکر کنید که سبزیجات بدمزه با سس خوش طعم اسپاگتی مخلوط شده اند) در اینجا چند روش وجود دارد که می توان از اریگامی در کلاس شما برای بهبود طیف وسیعی از مهارت ها استفاده کرد:

هندسه

براساس مرکز ملی آمار ایالات متحده آموزش در سال ۲۰۰۳، هندسه یکی از نقاط ضعف دانشجویان آمریکایی بود. معمولاً این نقطه ضعف در دانش آموزان و دانشجویان ایرانی هم دیده می شود. به این علت که محیط رشد کودکی و شرایط تربیتی کودکان هم مستعد پرورش قدرت تجسم فضایی به حد کافی نیست. به همین دلیل افراد بزرگسال هم در تجسم چیزهایی که به واقع آن ها را ندیده اند و البته چند بعدی هم هستند مشکل دارند.

مشخص شده است که اوریگامی درک مفاهیم هندسی، فرمول ها و علامت ها را تقویت کرده و آنها را شفاف می کند. با برچسب زدن به ساختار اریگامی با طول، عرض و ارتفاع، دانش آموزان اصطلاحات و روش های کلیدی توصیف یک شکل را یاد می گیرند. می توانید با استفاده از فرمولی در ساختار دنیای واقعی، از اریگامی برای تعیین مساحت استفاده کنید. به این ترتیب به شکل بنیادین درک خواهید کرد که مساحت یا حجم چگونه فرمول های ریاضی امروزی خود را دارند.

مهارت های تفکر

اوریگامی سایر روش های یادگیری را هیجان زده می کند. یادگیری کار با دست هنگام اوریگامی، تجسم فضایی را بهبود می بخشد. چنین مهارت هایی به کودکان این امکان را می دهد که با زبان محلی خود، دنیای اطراف را درک کرده، شخصیت پردازی کنند و آن ها را بسازند. به این منظور، در کلاس، اشکال اریگامی یا هندسی را در طبیعت پیدا کنید و سپس آن ها را با اصطلاحات هندسی توصیف کنید.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

 

کسرها

مفهوم کسر برای بسیاری از دانش آموزان ترسناک است. تا کردن کاغذ می تواند کسرها را به صورت لمسی و عینی نشان دهد. در کلاس خود، می توانید از اریگامی برای نشان دادن مفاهیم یک دوم، یک سوم یا یک چهارم با تاکردن کاغذ و پرسیدن اینکه دانش آموزان به چه تعداد تا نیاز دارند تا شکل خاصی ایجاد کنند، استفاده کنید. از عمل جمع کردن کاغذ به دو نیم و دوباره تا کردن آن و … نیز می توان برای نشان دادن مفهوم بی نهایت استفاده کرد.

زاویه و نیمساز و دیگر مفاهیم هندسی

تا زدن در گوشه ها یا زوایا، در واقع رسم نیمساز، عمود منصف و خیلی از مفاهیم را به صورت عینی پوشش می دهد.

حل مسئله

غالباً در تکالیف، یک مجموعه پاسخ و یک راه برای رسیدن به آن ها وجود دارد. اوریگامی فرصتی را برای کودکان فراهم می کند تا موضوعی را که قبلاً تعیین نشده حل کنند و به آنها فرصتی می دهد تا با شکست (مثل آزمون و خطا) دوست شوند. در کلاس خود ، شکلی را نشان دهید و از دانش آموزان بخواهید که راهی برای ساخت آن بیاورند. آنها ممکن است راه حل های مختلفی را با دیدگاه های متفاوت به دست آورند. به یاد داشته باشید، هیچ پاسخ غلطی وجود ندارد.

جذابیت علمی

اوریگامی یک روش جالب برای توضیح مفاهیم فیزیک است. یک تکه کاغذ نازک خیلی محکم نیست، اما اگر آن را مانند آکاردئون تا کنید، مقاوم و محکم می شود. (برای اثبات به کنار یک جعبه مقوایی نگاه کنید) خیلی از پل ها نیز بر اساس این مفهوم ساخته شده اند. همچنین، اریگامی یک روش جالب برای توضیح مولکول ها است. بسیاری از مولکول ها شکل چهار ضلعی و چند وجهی دارند. یکی از معروف ترین اریگامی های الهی شکل تا خورده پروتئین ها به ویژه در DNA است.

مزایای آموزشی اوریگامی

کودکان وقتی اولین هواپیمای کاغذی، کلاه کاغذی یا قایق کاغذی را می سازند، به اریگامی علاقه مند می شوند. و گرچه ممکن است همیشه به آن فکر نکنیم، ولی اریگامی ما را احاطه کرده است. از پاکت نامه، بادبزن های کاغذی، و چین های پیراهن گرفته تا بروشورها و حوله های فانتزی. مشخص شده است که اوریگامی علاوه بر درک سه بعدی و تفکر منطقی، دقت و تمرکز را نیز بهبود می بخشد.

محققان دریافتند دانش آموزانی که از اریگامی در ریاضیات استفاده می کنند عملکرد بهتری دارند. در واقع این یک ابزار کمتر استفاده شده برای تکمیل آموزش ریاضی است و می تواند برای تفهیم ساختار هندسی ، تعیین فرمول های هندسی و جبری و افزایش مهارت دستی در طول مسیر آموزش شاخه های مختلف ریاضیات، مورد استفاده قرار گیرد. علاوه بر ریاضیات، اریگامی راهی عالی برای ادغام علوم، فن آوری، مهندسی، هنر و ریاضیات با هم است: STEAM (Science Technology Engineering Arts Mathematics) .

اوریگامی یک موتور محرک STEAM است …

در حالی که مدارس هنوز ایده اریگامی را به عنوان یک موتور محرک STEAM (ادغام رشته های اصلی علوم) دنبال می کنند، اوریگامی قبلاً برای حل مشکلات سخت فناوری استفاده شده است. هنرمندان با همکاری مهندسین تاهای مناسبی را برای ذخیره کیسه هوا در فضای کوچک پیدا کرده اند تا در کسری از ثانیه باز شود. محصولات دیگر هم از پنس پزشکی گرفته تا صفحات خورشیدی پلاستیکی تاشو از هنر اریگامی وام گرفته اند.

اریگامی همچنان دانشمندان را با حضور در طبیعت متحیر می کند. بسیاری از سوسک ها بال هایی دارند که بزرگتر از بدن آنها است. در واقع آن ها می توانند به اندازه دو یا سه برابر بزرگ تر باشند. چگونه آنها قادر به انجام این کار هستند؟ بال آن ها با الگوهای اریگامی باز می شود. اما تنها حشرات نیستند که اریگامی در بدن آن ها به چشم می خورد. جوانه های برگ نیز به روش های پیچیده ای که شبیه هنر اریگامی است، چین می خورند. اوریگامی در اطراف ماست و می تواند منبع الهام کودک و بزرگسال باشد.

بنابراین مهم نیست که چطور آن را تا کنید، اریگامی راهی است که کودکان را درگیر ریاضیات می کند، می تواند مهارت های آنها را ارتقا دهد و باعث می شود که آنها دنیای اطراف خود را بیشتر بشناسند. وقت لذت بردن است. دست هایتان را بشویید و با حوله خوب خشک کنید. کاغذ ها را بیاورید و دست به کار شوید. اگر مربی یا معلم هستید زود باشید، کلاستان را با اریگامی از خمودگی و خشکی خلاص کنید.

3 فکر در مورد “ ۵ دلیل که اریگامی مهارت دانش آموزان را تقویت می کند

 1. فرشته گفت:

  واقعا مرسی از اطلاعاتتون

 2. جعفر سلیمانی گفت:

  باسلام منحدود ۷۰سالم است حقیقت مطلب این است تا این اندازه مفهوم ودرک ارگومی برایم تجربه نشده بود وشاید توجه نکرده بودم از درک این مطالب علمی تازه برابم درکی بازتر از دنیای اطرافم به من منتقل میکند سپاس از شما

  1. robochip.ir گفت:

   درود بر شما ، همین که ۷۰ سالتونه و هنوز در پی یادگیری هستید آفرین دارید. 🙂

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *