7 پرسش اساسی آی کد
 • کد نویسی در iCode به چه زبانی است ؟

در iCode نیازی به استفاده از زبان های برنامه نویسی موجود مثل C ، Bascom  ، Assembly  و … ندارید . iCode  این امکان را فراهم می کند تا بدون شناخت هیچ زبان برنامه نویسی با استفاده از بلوک های پازلی شکل و کنار هم چیدن آن ها می توانید یک برنامه ساده یا حتی پیچیده بنویسید که کار خاصی را انجام دهد .

در واقع شما در iCode به جای استفاده از کیبورد از روش کشیدن و رها کردن (Drag & Drop) که کاربران کامپیوتر به خوبی با آن آشنا هستند و کنار هم قرار دادن بلوک های پازلی شکل برنامه می نویسید . زبان برنامه iCode بلوکی است .

نمونه کد آی کد
 • آیا استفاده از iCode نیاز به آموزش دارد ؟

بله ، ولی آموزش و یادگیری iCode خیلی ساده تر از زبان های برنامه نویسی معروف است . در واقع برای برنامه نویسی در iCode یک روال منطقی نوشتن برنامه را یاد می گیریم و با ترتیب و شیوه چیدمان بلوک ها در کنار همدیگر یک برنامه واقعی را به شکلی گرافیکی و ساده تر می نویسیم .

 • برنامه نویسی با iCode مناسب چه سنی است ؟

بهترین سن شروع برای کار با iCode دوم دبستان یا ۸ سال است که دانش آموز توانایی خواندن و نوشتن را در حدی یاد گرفته است و با حروف و اعداد آشنایی دارد . بعد از ۸ سال تا هر مقطع سنی بالاتری علاقمندان به برنامه نویسی و الکترونیک می توانند کاربر iCode باشند .

 • فرق iCode با نرم افزارهای موجود مثل Scratch یا Arduino چیست ؟
 • iCode از نظر ساختاری و کاربرد شباهت زیادی به Scratch دارد ولی مهم ترین تفاوت آن با Scratch در سازگاری و اتصال به سخت افزار Arduino است . شما می توانید کد خود را روی برد Arduino پروگرام کنید و یک سخت افزار الکترونیکی را به وسیله آن کنترل کنید .
 • iCode از نظر اتصال و سازگاری با ماژول های Arduino مشابه نرم افزار کدنویسی آردوینو است ولی مهم ترین مزیت آن این است که شما نیازی به یادگیری زبان برنامه نویسی C الکترونیک ندارید و با جابجایی و چیدن بلوک های معنا دار و منطقی برنامه خود را می سازید که این روش برای یادگیری اصول برنامه نویسی خصوصاً برای سنین پایین تر بسیار جالب است و در عین حال یادگیری آن ساده تر است .
 • چرا به جای Scratch از iCode استفاده کنیم ؟

اگر تا به حال با نرم افزار Scratch یا موارد مشابه آن کار کرده اید شاید خیلی علاقمند بوده اید که کدهای خود را روی یک آی سی برنامه پذیر بریزید و یک کنترل واقعی را انجام دهید . نرم افزار iCode این امکان را به شما می دهد تا علاوه بر بهره مندی از محیطی ساده ، گرافیکی و جذاب به راحتی با اتصال به ماژول آردوینو کد خود را اجرا کنید و از برنامه نویسی الکترونیک و کنترل مدارها و ربات های خود لذت ببرید .

 • آیا می شود iCode را به سخت افزار خاصی متصل کرد ؟

بله همان طور که در سوال قبل گفته شد می توانید iCode را به ماژول های آردوینو متصل کنید . منظور از این ماژول ها ، ماژول های اصلی خانواده آردوینو شامل موارد زیر است :

 • UNO-DIP CH340G
 • UNO-DIP R3
ماژول آردوینو uno r3
 • ارتباط iCode با الکترونیک ربات چگونه است ؟

شما می توانید اجزاء محرک ربات مثل موتورها ، ملخ ها و مکانیزم های مختلف و همچنین سنسورهای ربات مثل سنسور فاصله ، سنسور دما و … را به پایه های ورودی آردوینو وصل کرده و ربات یا وسیله الکترونیکی را با آردوینو کنترل کنید . شماتیک زیر بیانگر ارتباط آردوینو و ربات استدر حال حاضر نسخه اولیه آی کد از ماژول های آردوینو به شکل آنلاین و با اتصال سیمی پشتیبانی می کند

دانلود نرم افزار آی کد
دانلود رایگان نرم افزار آی کد
دانلود کاتالوگ
دریافت کاتالوگ معرفی نرم افزار