مدتی قبل وقتی یکی از مشتری ها با ما تماس گرفت و سفارش چند مدل سازه فلزی داد به عنوان مسئول فروش خواستم راهنمایی کنم که چه چیزی مناسب است و از مشتری پرسیدم این سازه ها را برای فرزندتون می خرید ؟ مشتری که چندین بار قبل از این مورد هم خرید هایی از ما داشت گفت : نه من خودم علاقه دارم و یه سری طرح تو ذهنم هست که با این سازه ها درست می کنم . برای من خیلی جالب بود که ببینم مشتری چه چیزهایی ساخته . ازشون خواستیم تا یکی از طرح ها رو که طبق گفته خودشون یک چرخ و فلک با ارتفاع 80 سانتی متر هست برای ما ارسال کنند . تصویر زیر همون چرخ و فلکی هست که ایشون ساختند :

چرخ و فلک با سازه فلزی

بعد از دیدن خلاقیت این مشتری در ساخت این سازه و طرح بعدی ایشون "برج ایفل" که حضوراً برای خرید سازه های تکمیلیش به فروشگاه اومده بود خیلی مشتاق شدم خودم و همکارام هم از محصولات فروشگاه برای خودمون سرگرمی ای بتراشیم . شاید هم کودک درونم وقتی اثر دست مشتری رو دید هوس کرد کمی بازیگوشی کنه و تفریح داشته باشه . بنابراین یکی از محصولات سایت رو برداشتم و آخر هفته رو با مونتاژش سرگرم بودم .

گاهی ما بزرگ تر ها هم برای دور شدن از تنش های زندگی روزمره نیاز به بازی داریم . بویژه برای ما ایرانی ها و نسل سومی ها که در مدرسه به ورزش و تحرکشون خیلی توجهی نمی شد و خیلی خموده و تنبل بار اومدیم . بچه های امروزی هم که همیشه پای بازی های کامپیوتری و تبلت و شبکه های اجتماعی و ... هستند خیلی خوبه که به دنیای واقعی برگردند و لحظاتی رو با چالش ساختن چیزهای نو و تازه سر و کار داشته باشند و کمی مغزشون رو ورزش بدن .

این هم نتیجه 3 ساعت بازی من که فیلمش رو براتون آپلود کردم :)

ربات خورشیدی دو پاwalkerbot-solar

چند نکته جهت راهنمایی ساخت ربات های خورشیدی وجود دارد که برای سهولت مونتاژ و راه اندازی به شما یادآوری می کنم .

1- حتما قسمت های اضافی قطعات (پلیسه) را پس از جداسازی از چارچوب پلاستیکی قطعات با ابزاری مناسب مثل قیچی نوک تیز کوچک یا سیم چین بچینید ، چون این تکه های اضافی ممکن است در حرکت ربات شما اختلال ایجاد کنند .

2- توصیه دوم این که حتما کاتالوگ و راهنمای مونتاژ را به دقت مطالعه و نگاه کنید ، خواهش عاجزانه دارم بدون راهنما قصد نکنید با استفاده از هوش مکانیکی خودتان دست به مونتاژ بزنید . چون کوچکترین اشتباهی ممکن است باعث عدم کارکرد رباتتان شود .

3- این ربات های خورشیدی هم با نور آفتاب کار می کنند که ترجیحاً آفتاب شدید بین ساعات 9 تا 3 ظهر باشد که شدت خوبی دارد و هم با نور هالوژن . ممکن است با نور لامپ های مادون قرمز هم کار کنند که ما تست نکردیم ولی احتمالا با مادون قرمز خورشید برق تولید می کنند .

4- به محض قرار گیری در نور آفتاب سلول خورشیدی برق تولید کرده و ربات شروع به حرکت می کند . منتظر نباشید تا سلول شارژ شود . مکانیزم سلول های خورشیدی اصلا اینگونه نیست که شارژ شود و بعد در محیطی بدون نور ربات کار کند . فقط در معرض نور آفتاب یا هالوژن تا هر مدتی که بخواهید برق داشته و کار می کند .

5- پس اگر در نور آفتاب حضور داشتید و ربات حرکتی نکرد مطمئناً جایی از مکانیک ربات گیر کرده یا ایراد دیگری مانع حرکت شده . پس قبل از مونتاژ کامل هر مدل گیربکس خالی را به سلول خورشیدی چک کنید و بعد مابقی اتصالات را به بدنه ربات نصب کنید .

مشکل تغذیه ربات با نور آفتاب :

خیلی از خریداران با بسته های ربات خورشیدی این مشکل را دارند که فقط باید در معرض نور آفتاب از آن استفاده کنند تا روشن شده و طرز کار ربات را ببینند و قابلیت شارژ باتری وجود ندارد . ما برای حل این مساله و اینکه بتوانید ربات ها را در محیط منزل یا مدرسه نیز بدون تغذیه نور خورشید استفاده کنید یک راهکار ساده ارائه کرده ایم و به همراه بسته این ربات ها یک جاباتری و چند عدد باتری سکه ای نیز قرار داده ایم . به این ترتیب می توانید دو سیم قرمز و مشکی تغذیه ربات را به جاباتری متصل کرده و جاباتری را با چسب دو طرفه روی سلول خورشیدی ربات بچسبانید . تصاویر زیر نمونه ای از این شیوه است :

ربات Solar باتری دار ربات خورشیدی با باتری سکه ای
جاباتری سکه ای روی سلول خورشیدی باتری سکه ای تغذیه ربات
  • تغذیه : با انرژی های سبز (نور آفتاب) + 4 عدد باتری سکه ای 2032 و یک جاباتری سکه ای 3 ولت

بسته مربوط به تغذیه باتری که ربوچیپ داخل این بسته ها قرار داده است :

بسته تغذیه ربات خورشیدی

در این جا من چند فیلم از تست ، حرکت رو به جلو و حرکت رو به عقب (با تغییر جای سیم قرمز و مشکی جهت عوض می شود) برای شما قرار داده ام .

 
 
 

درج نظر جدید

کد امنیتی
پرسش تشخیص انسان از ربات،لطفا پاسخ دهید
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.